Kolik toho mám tedy za den sníst

30.07.2020

Samozřejmě existují metody, které nám to za pomoci přístrojů nebo laboratorních měření s nejvyšší přesností ukážou💻. Mezi takové patří například bioimpedanční metoda, kterou můžete využít u nás ve fitku (přístroj InBody)📊. My si ale pojďme ukázat, jak to zjistíme doma🏠.

  • Nejlepší metodou (bohužel časově náročnější🕐), jak zjistíme potřebu organismu, je zapisování každého přijatého jídla například do nějaké aplikace, třeba ...Kalorických tabulek🖋. Budeme-li poctivě zapisovat množství přijatého jídla🍝 a naše váha se po 14 dnech nezmění, jsou to naše takzvané udržovací hodnoty. Pokud přibereme, přijímáme jídla více. Hubnutí je známka toho, že jíme méně, než jsou naše udržovací hodnoty.
  • Hodnoty je nutné si zapisovat vždy metodou, co do pusy, to na papír (aplikace). Pokud si jídlo zapisujeme zpětně, například každý večer, hodnoty zpravidla nejsou přesné.

💡Víte, že osoby obézní při zapisování jídelníčku zpětně podvědomě zapisují méně nevhodných potravin 🍟🍕🍔🍺🍰a naopak si přidávají více potravin vhodných 🍑🍉🍞🥕?           U osob, které se snaží přibrat to platí přesně naopak.💡

  • Další, sice jednodušší, avšak ne tak přesnou metodou, jsou kalkulačky🔢, které vám dle věku a pohlaví vypočítají váš bazální metabolismus. Pak jednoduše zadáte četnost vaší pohybové aktivity a výsledné číslo je na světě🤸‍♀️. Když zadáte do internetového vyhledávače "denní kalorická potřeba" vyjede spousta odkazů s kalkulačkami.

Bára ✋