Jíte dostatek jídla?

19.07.2020

Na co všechno naše tělo energii potřebuje? Náš přísun živin by měl pokrýt potřeby našeho organismu, kam řadíme:

  • Bazální metabolismus - je energie nutná k pokrytí základních životních funkcí (funkce mozku🧠❤, srdce❤️, dýchání, trávení...). Je to tedy nejmenší možné množství energie, které musíme přijmout. Zjednodušeně řečeno je to množství, které naše tělo potřebuje, když nebudeme vykonávat žádnou činnost, kdyby jen naše tělo leželo, nechodilo na toaletu, nekoukalo na TV apod.
  • Pohybovou činnost, kam zahrnujeme všechny formy fyzické aktivity. Což neznamená jen cvičení ve fitku 🏋️‍♀️nebo běh v parku🏃‍♀️, ale i běžné činnosti jako jsou hygienické potřeby🛀, úklid, vaření, čtení knihy, cesta do zaměstnání 🚗...jsou to všechny aktivity, které za den provedeme.

💡Víte, že při vykonávání náročnějších domácích prací, jako je drhnutí podlahy, mytí oken nebo třeba ruční praní větších kusů prádla, spálíme přibližně stejné množství energie, jako při rychlejší chůzi (cca 6 km/hod)? Sekání dřeva a kopání jámy na bazén na zahradě se pak energeticky vyrovná běhu o rychlosti přibližně 8 km/hod💡.
  • Termický efekt potravy je energetický výdej po jídle🍚, který potřebujeme k trávení a zpracování potravy. Zjednodušeně řečeno - aby bylo jídlo správně tráveno, musí k tomu mít potřebnou energii.
  • Růst, který je potřebný pouze pro část z nás. Do této kategorie spadají děti👧, které potřebují vyšší příjem, dále například těhotné a kojící ženy 🤱 a v neposlední řadě všichni ti, kdo chtějí nabrat například svalovou hmotu💪.

Příjem energie ve formě vhodné stravy je tedy nutný pro všechny výše uvedené aktivity. Nebojme se jídla, potřebují ho všechny naše orgány pro správné a zdravé fungování👨‍👩‍👧‍👦.

Bára